Markéta Klánská

Hudba provází celý můj život, na housle jsem začala hrát už ve čtyřech letech. Láska k tomuto nástroji mě oklikou přes všeobecné gymnázium a jazykovou školu dovedla až na Pražskou konzervatoř, kde jsem pod vedením Jitky Novákové a později Dany Vlachové absolvovala v roce 2013. Zúčastnila jsem se mnoha soutěží, kurzů, studijních pobytů a školení, mimo jiné i letního kurzu v Cobham Hall v Kentu (1995), kterým jsem zakončila roční studium u Natashi Boyarsky, přední pedagožky na prestižní škole Yehudi Menuhina v Anglii. V průběhu let jsem spolupracovala s nejrůznějšími orchestry, studentskými i profesionálními, a hrála pod taktovkou mnoha dirigentů, mezi kterými figuruje i jméno Jiří Bělohlávek. Nejintenzivnější spolupráci jsem navázala s Pražským komorním orchestrem a Českou studentskou filharmonií, která v Rudolfinu pod záštitou České filharmonie pořádá edukativní koncerty (nejen) pro děti.Po mateřské jsem se vydala pedagogickou cestou, již čtvrtým rokem učím v mateřské škole a od roku 2020 studuji na Karlově univerzitě obor Učitelství pro mateřské školy se specializací na hudební výchovu.Mou srdcovou záležitostí je klasická hudba (neprávem zavrhovaná pro svou "složitost a zastaralost"), ale mám zájem také o jiné hudební žánry, působila jsem například v kapele Bran (bretaňská hudba).